Nejnovější zprávy z Církev.cz

Evropský parlament: Náhradní mateřství je obchodem s lidmi

Evropský parlament přijal včera (23. dubna) směrnici o prevenci a boji proti obchodování s lidmi a o ochraně obětí, která se mimo jiné zabývá i náhradním mateřstvím. Podle této směrnice je každé tzv. surogátní mateřství klasifikováno jako reprodukční vykořisťování.

Číst dál

Papež František: Víra, naděje a láska jsou dary Ducha Svatého

Na cestě k plnosti života se křesťan těší zvláštní pomoci Ducha Svatého, zdůraznil papež v dnešní katechezi. Jak vysvětlil, tato podpora shůry se projevuje třemi ctnostmi: vírou, nadějí a láskou.

Číst dál

FOTOGALERIE: Bohoslužba s biskupy v rámci plenárního zasedání ČBK

U příležitosti právě probíhajícího 139. plenárního zasedání ČBK slavili včera čeští a moravští biskupové mši svatou v kostele sv. Petra ve Špindlerově Mlýně. Hlavním celebrantem byl emeritní pomocný biskup královéhradecký Josef Kajnek.

Číst dál

Recenze filmu: Paterson

Paterson je americký film z roku 2016. Natočil jej režisér Jim Jarmusch podle vlastního scénáře. Snímek měl premiéru na devětašedesátém ročníku Filmového festivalu v Cannes a můžete ho zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papeži přejí k jmeninám věřící z celého světa

Vzkazy podpory a vděčnosti papeži Františkovi u příležitosti svátku sv. Jiří, papežových jmenin, přicházejí v těchto dnech z celého světa. Svatý otec, pokřtěný Jorge (Jiří) Mario Bergoglio, má své jméno po křesťanském mučedníkovi, který se narodil v Kappadokii a byl umučen roku 303 n. l. ve starověké Liddě v Izraeli, protože odmítl zapřít víru během protikřesťanského pronásledování, které rozpoutal římský císař Dioklecián.

Číst dál

Druhé setkání uživatelů Agendy farnosti se uskuteční v Českých Budějovicích

Druhý ročník setkání uživatelů Agendy farnosti, zejména z řad kněží a pastoračních asistentů, se uskuteční 2. května 2024 Českých Budějovicích za podpory tamního biskupství. Uživatelé se mohou těšit nejen na diskuzi o dalším vývoji, ale také na novinky a vylepšení jako například vylepšenou správu datových schránek, elektronickou zpovědnici, integraci přihlašování s produkty Microsoftu či praktické funkce využívající generativní umělou inteligenci.

Číst dál

Brněnská pěší pouť do Křtin

Rokem 2019 se tato pěší pouť oblékla do nového kabátu. Navázala totiž na nepřerušenou tradici putování mládeže Brna a okolí do Křtin vždy 8. května a to již od roku 1996! Nyní je pouť určena pro všechny generace. Zkušenost ujišťuje, že trasu dlouho necelých 15 km zvládne jak mládež, tak i všichni již věkem vyzrálejší včetně aktivních seniorů.

Číst dál

Komínek - nová církevní mateřská škola v Praze

V září 2024 se v Praze na Smíchově, přímo v bývalém areálu Lihovaru, otevřou dveře nové mateřské školy Komínek. Nová církevní škola bude sídlit v přízemí jedné z čerstvě dokončených budov, na adrese U Lihovaru 3. Komínek nabídne nejen moderní a bezpečné prostředí pro děti, ale také uzavřenou zahradu ve vnitrobloku, která se stane zeleným srdcem školky pro hry, objevování a učení venku.

Číst dál

Vyšla modlitební brožura k Roku modlitby

Modlitební brožura je zdrojem inspirace a praktických tipů pro modlitbu ve farnostech, v rodinách nebo mezi mladými lidmi, na duchovních cvičeních a poutích. Je to výzva ke zintenzivnění modlitby jako osobního dialogu s Pánem přítomným ve vztazích s druhými lidmi a v každém okamžiku našeho dne.

Číst dál

Papež se ve Vatikánu setká s tisíci prarodiči a jejich vnoučaty

“Pohlazení a úsměv" je název akce, která se uskuteční v sobotu 27. dubna ve vatikánské aule Pavla VI., kde se prarodiče a jejich vnoučata z Itálie setkají s papežem Františkem.

Číst dál

Nadace otce Pia zveřejní autentické fotky světce

Dikasterium pro komunikaci a Dikasterium pro kulturu a vzdělávání pořádají v pondělí 29. dubna tiskovou konferenci, kde Nadace otce Pia zveřejní 10 autentických fotografií sv. Pia z Pietrelciny, jednoho z nejuctívanějších světců 20. století. Stane se tak při příležitosti 25. výročí blahořečení a 10. výročí založení Nadace otce Pia, neziskové organizace, která šíří povědomí a úctu ke světci.

Číst dál

Šestá neděle velikonoční: Neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (5. května), která je v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany. Situace ve světě je alarmující, počet křesťanů pronásledovaných pro víru vzrostl z 240 milionů v roce 2019 na současných 365 milionů. Každý sedmý křesťan trpí nějakou formou útlaku nebo diskriminace. 5997 křesťanů bylo vloni zavražděno z náboženských důvodů.

Číst dál

Den Země: Papež František vyzývá k odpovědnosti za náš společný domov

V pondělí 22. dubna, kdy si po celém světě připomínáme Den Země, zopakoval papež František na svém účtu na síti X svoji výzvu, abychom chránili planetu Zemi a usilovali o mír ve světě.

Číst dál

Nastávající matky budou v neděli 28. dubna prosit na Cvilíně o šťastný porod

V neděli 28. dubna se při mši svaté v 10.00 setkají na Cvilíně matky v požehnaném stavu. Právě jim totiž bude určena pouť ke cti sv. Jany Mollové, která je jejich patronkou. Po bohoslužbě bude následovat krátká adorace a individuální požehnání Nejsvětější Svátostí budoucím rodičkám.

Číst dál

COMECE: Rozšíření EU o další země je jasným poselstvím naděje

Delegáti Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) se sešli v Polsku na jarním plenárním zasedání a vydali prohlášení, v němž se zabývají rozšířením hranic EU o další země. Shodli se na tom, že je to nutnost, která může přinést mír a spravedlnost, ale je třeba rozvíjet skutečného evropského ducha.

Číst dál

Papež budoucím kněžím: Staňte se pastýři s láskyplným Kristovým srdcem

V sobotu 20. dubna přijal Svatý otec ve Vatikánu španělské seminaristy ze Sevilly v doprovodu jejich arcibiskupa Josého Ángela Saize Menesese. "S Kristovým milujícím srdcem, otevřenou náručí a s úsměvem buďte pastýři svého lidu," vybídl papež František sevillské bohoslovce ze semináře Redemptoris Mater.

Číst dál

FOTOGALERIE: Děkovná mše svatá arcibiskupa Nuzíka ve Strání

V sobotu 20. dubna slavil arcibiskup Josef Nuzík ve své rodné obci Strání děkovnou mši svatou. V homilii připomněl jedno přísloví. „Děti nevychovávají jenom rodiče, ale také obec, ve které žijí.“ Protože pochází z jedenácti dětí, dala květinářka před oltář jedenáct růží a přidala ještě dvě za rodiče. Mše svaté se zúčastnilo velké množství lidí ve slavnostních krojích.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ekumenické setkání mladých v Praze s komunitou Taizé

Ve dnech 19.–21. dubna 2024 přijelo do Prahy více než 300 účastníků na ekumenické setkání mladých s komunitou Taizé. Tématem víkendu byl verš z Písma: „Ty znáš můj neklid“ (Žalm 139, 23). Program nabídl účastníkům sdílení ve skupinkách, modlitbu se zpěvy z Taizé, zamyšlení k úryvkům z Bible nebo workshopy zajímavých hostů.

Číst dál

Kněžský seminář nabízí mladým mužům „cestu“ k hledání životního povolání

Mladí muži od 17 let do 40 let, kteří rozlišují své životní povolání a chtěli by prohloubit svou modlitební praxi, jsou zváni na duchovní cvičení VIA v olomouckém kněžském semináři. Exercicie se uskuteční v týdnu od 29. července do 2. srpna 2024 a povede je P. Karel Skočovský

Číst dál

Je možné se přihlášovat na konferenci: Sázava, sv. Prokop a proměna kanonizačních procesů

Letošní výročí 820 let od svatořečení sv. Prokopa bylo inspirací pro uspořádání mezinárodní vědecké konference, která se uskuteční 6 .- 8. listopadu 2024 v Sázavském klášteře. Bude věnována jak tomuto světci, tak Sázavskému klášteru jako významnému centru náboženského života a proměnám kanonizačních procesů od středověku po současnost.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 22. do 28. dubna 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

U mohyly na Ivančeně získali ocenění dva kněží – skauti

Výprava na Ivančenu k pamětní mohyle připomínající hrdinství skautů v odboji za druhé světové války patří k stálicím v jarních programech mnoha skautských středisek. Letos je neodradila ani nepříznivá předpověď počasí. Na mši svatou s biskupem Martinem Davidem jich dorazilo na pět set.

Číst dál

Papež při Regina Coeli: Ježíš, Dobrý pastýř, nás očekává s otevřenou náručí

Papež František na neděli Dobrého pastýře při modlitbě Regina Coeli připomněl, že Ježíš nás bezmezně miluje a obětoval za nás svůj život. Vyzval věřící, aby šli Pánu vstříc a nechali se přijmout a pozvednout milující náručí našeho Dobrého pastýře.

Číst dál

Oslava svátku sv. Vojtěcha v pražské katedrále

Oslavy svátku sv. Vojtěcha se uskuteční v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v úterý 23. dubna. Mši svatou v 7.00 bude v kapli sv. Vojtěcha sloužit P. Ondřej Pávek; bohoslužbu od 18.00. v hlavní lodi bude celebrovat emeritní biskup Karel Herbst a v neděli 28. dubna bude hlavním celebrantem bohoslužby od 10.00 v hlavní lodi pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Číst dál

"Nechte se strhnout Boží láskou," vyzval papež bosé karmelitky

"Cesta kontemplace je svou podstatou cestou lásky, která nás činí svědky té lásky, kterou jsme přijali", uvedl papež František ve čtvrtek 18.dubna 2024 ve Vatikánu, když přivítal na audienci představené a členky bosých karmelitek.

Číst dál

Novým děkanem kapituly byl jmenován J.M. can. ICLic. Mgr. Martin Davídek.

Litoměřický biskup Mons. Stanislav Přibyl jmenoval 12. dubna 2024 nového děkana Katedrální kapituly u sv. Štěpána, kterým se stal sídelní kanovník J.M. can. ICLic. Mgr. Martin Davídek.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc duben 2024

Modleme se, aby se všechny národy postavily na stranu míru.

Číst dál

Mladý Kamerunec: Pašování migrantů je dokonale fungující business

Příliv migrantů neskončí, dokud Afrika nebude schopna hospodařit s vlastními zdroji, domnívá se Daniel Bourha, mladý Kamerunec, který se před osmi lety usadil ve Francii. Zdůrazňuje, že proud migrantů je řízen efektivní sítí převaděčů. Jde o velké peníze, a proto to samo od sebe neskončí, dodává Bourha, který byl hostem konference o migraci MED24 pořádané arcidiecézí Marseille.

Číst dál

Osobnosti Královéhradecké diecéze oceněny Krajským úřadem

Nejvyšší krajské ocenění získali ředitel prvního hospice Miroslav Wajsar a kardinál Dominik Duka. Za rozvoj kvality života v Královéhradeckém kraji byl medailí Královéhradeckého kraje I. stupně oceněn také neratovský kněz Mons. Josef Suchár.

Číst dál

FOTOGALERIE: Valné shromáždění Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených

Na Vranově u Brna se v těchto dnech koná 21. valné shromáždění UCESM (Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených). Letos se řeholníci zamýšleli na tématem “Náboženský život: identita a budoucnost - tváří v tvář dnešním výzvám“. Mezi hosty byla i sr. Nathalie Becquart XMCJ, podsekretářka biskupské synody, která hovořila o aspektu synodality a zapojení laiků do řeholního života a vztahem řeholníků k nim.

Číst dál

VIDEO: Biskup Stanislav Přibyl: První kroky v Litoměřicích

Mons. Stanislav Přibyl hovoří o prvních krocích a plánech, které ho čekají v roli sídelního biskupa Diecéze litoměřické.

Číst dál

Novéna za rodiny. Ostravsko-opavskou diecézí poputují ostatky bl. rodiny Ulmových

Poutní místo Maria Hilf získá ostatky bl. rodiny Ulmových. Polské mučedníky nacismu, kteří doma ukrývali židy, církev blahořečila loni na podzim. Biskup Martin David zve celou diecézi k duchovní přípravě na slavnostní umístění ostatků na Maria Hilf, které se uskuteční při Pouti rodin 11. května. Připravena je novéna s modlitebními setkáními na devíti místech v diecézi. Text novény a termíny modlitebních setkání najdete v článku.

Číst dál

Na konci dubna proběhnou Dny dobrovolnictví

Česká republika se chystá na událost, která propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Ve dnech 25.–28. dubna 2024 proběhnou Dny dobrovolnictví.

Číst dál

Vrchní římský rabín připomíná původní význam Milostivého léta

Osm měsíců před začátkem Jubilejního roku 2025, nazývaného také Svatý rok, připomíná vrchní římský rabín původní biblický význam jubilea. Díky němu si každý měl uvědomit, že Bůh je dárcem toho hlavního: svobody a půdy. Sloužilo také jako pravidelná náprava nepravostí, říká rabín Ricardo Di Segni.

Číst dál

Skončilo zasedání Rady kardinálů

V Domě sv. Marty ve Vatikánu se ve dnech 15. a 16.dubna 2024 konalo zasedání Rady kardinálů, poradního orgánu papeže Františka. V průběhu jednání zazněly reflexe o úloze žen v církvi, o probíhající synodě a rovněž modlitby za oběti válečných konfliktů, které se odehrávají na mnoha místech světa.

Číst dál

Kněžská a jáhenská svěcení v roce 2024

V roce 2024 se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uskuteční celkem 12 kněžských a 5 jáhenských svěcení. Přinášíme jejich přehled podle diecézí. Doprovázejme novokněze i jáhny naší modlitbou.

Číst dál

Letní duchovní cvičení pro mladé muže v Olomouci

Duchovní cvičení pro mladé muže od 17 do 40 let se uskuteční 29.7. – 2.8.2024 v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. Povede je P. Karel Skočovský, prefekt studentů na kolejích AKS.

Číst dál

Biskup Josef Kajnek slaví 75. narozeniny

Před 75 lety, 18. dubna, se narodil Josef Kajnek, emeritní pomocný biskup královéhradecké diecéze. Přejeme mu dobré zdraví a hojnost Božího požehnání.

Číst dál

Olivia Maurel: Vystoupení v českém parlamentu významně pomohlo šířit povědomí o úskalích náhradního mateřství

Mezi účastníky nedávné římské konference o surogátním mateřství byla Olivia Maurel, Francouzka, která se sama narodila z náhradního mateřství a nyní vede kampaň za všeobecný zákaz této praxe. Jak uvedla v rozhovoru pro francouzskou sekci Vatikánského rozhlasu, významnou roli v šíření povědomí o problematičnosti náhradního mateřství sehrálo její vystoupení v české Poslanecké sněmovně v listopadu loňského roku. Ačkoli je deklarovaná ateistka, napsala také papeži Františkovi, sešla se s ním a získala jeho podporu.

Číst dál

Papež František: O ctnosti správné míry

O umírněnosti neboli schopnosti ovládat se hovořil papež František v další ze svých katechezí o ctnostech. Poutníkům přicházejícím na středeční audienci připomněl, že mírnost či střídmost nečiní člověka bezbarvým a zbaveným radostí života, ale učí hledat správnou míru. "Abychom si vážili dobrého vína, je lepší ho vychutnávat malými doušky, než ho vypít na jeden zátah," podotkl Svatý otec.

Číst dál

Australský arcibiskup odsuzuje útok a povzbuzuje věřící, aby se nebáli chodit na bohoslužby

Katolický arcibiskup ze Sydney odsoudil pondělní útok na biskupa východní asyrské církve Mar Mari Emmanuela, při němž byli zraněni tři lidé, a povzbudil místní, aby se nevyhýbali bohoslužbám a nereagovali pomstou. Uvedl, že nejlepší odezvou na násilí a strach je modlitba a smír.

Číst dál

Jarní plenární zasedání ČBK se uskuteční v Krkonoších

Ve dnech 22. - 24. dubna 2024 se koná 139. plenární zasedání České biskupské konference. Tentokrát se čeští a moravští biskupové sejdou na Erlebachově boudě ve Špindlerově Mlýně.

Číst dál

Papežské ocenění pro Josefa Kořenka

Papež František udělil řád sv. Řehoře Velikého 2. stupně – rytíř komandér Josefu Kořenkovi, organizátorovi mnoha aktivit propojujících křesťanství se společností. Významné ocenění mu v pátek 12. dubna 2024 předal arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, předseda ČBK, a arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík v křížové chodbě kostela sv. Michala v Olomouci.

Číst dál

Mezinárodní setkání kněží v Římě, příprava na druhé zasedání synody o synodalitě

Ve dnech 29. dubna až 2. května 2024 se v Sacrofanu a Římě uskuteční mezinárodní setkání přibližně 200 farních kněží, které se bude zabývat tématem "Jak být synodální místní církví v misii". Tato aktivita je součástí příprav na druhé zasedání XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody o synodalitě. Kněze z ČR bude zastupovat P. Prokop Brož a jedním z pěti odborníků, kteří budou doprovázet práce ve skupinách, je Mons. Tomáš Halík.

Číst dál

Webinář pro lektory, kteří přednášejí na školách o náboženství

Pracovníci olomouckého Centra pro školy zvou všechny zájemce na webinář, jehož cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. vstupů do škol s náboženskými tématy. Tentokrát je tématem postava sv. Josefa. On-line setkání se uskuteční v úterý 23. dubna 2024 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

FOTOGALERIE: Vernisáž výstavy „Nezapomeňme zločiny komunismu“

V pátek 12. dubna 2024 se v ambitu kostela sv. Michala v Olomouci uskutečnila vernisáž výstavy „Nezapomeňme zločiny komunismu“. Výstava se koná u příležitosti 75. výročí zveřejnění pastýřského listu věřícím. Vernisáže se účastnil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, pražský arcibiskup Jan Graubner a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.

Číst dál

Generální shromáždění UCESM se koná letos na Vranově u Brna

21. valné shromáždění UCESM (Unie evropských konferencí vyšších řeholních představených) se koná od 15. do 20. dubna 2024 v Duchovním centru sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Letos se řeholníci zamýšlí na tématem “Náboženský život: identita a budoucnost - tváří v tvář dnešním výzvám“. České konference vyšších řeholních představených zastupují sr. Krista Chládková, sr. Vojtěcha Zikešová a P. Lukáš Fošum.

Číst dál

50 let od pohřbu Štěpána Trochty

V sobotu 6. dubna jsme si připomněli 50. výročí úmrtí Štěpána kardinála Trochty, dnes, v úterý 16. dubna, pak uplynulo na den přesně 50 let od jeho pohřbu. Ten byl pro současníky snad ještě významnějším dnem, neboť to bylo skutečné poslední rozloučení s obdivovaným biskupem.

Číst dál

Velehrad nositelem ocenění Evropského dědictví

Značka Evropské dědictví (EHL = European Heritage Label) byla nově udělena Evropskou komisí Velehradu a dalším 16 cisterciáckým klášterním krajinám z 5 zemí. Podařilo se to díky spolupráci pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu (zkr. CISTERSCAPES), do níž jsou v České republice zapojeny klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad.

Číst dál

“Rozhovory v Duchu" pro ženy v synodální církvi

Světová unie katolických ženských organizací (WUCWO) připravuje on-line setkání pod názvem "Rozhovory v Duchu", které pořádá ve spolupráci s World Women's Observatory (WWO) a Ignatian Encounter Ministry. 23. dubna 2024 se na internetu propojí přibližně 1400 žen z celého světa na on-line setkání, které je také přípravou na druhé zasedání synodálního shromáždění v říjnu tohoto roku v Římě.

Číst dál

Pařížská katedrála Notre-Dame bude po 5 letech otevřena

Před pěti lety, 15. dubna 2019 se Paříž stala svědkem tragédie, když katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny. Pařížský arcibiskup vyhlásil znovuotevření na prosinec 2024.

Číst dál

Večer chval s kapelou Timothy a ESPE v Brně

Slovenská worshipová skupina Timothy a ESPE přijedou již tuto neděli 21. dubna od 16h do 18h30 v rámci 2. ročníku Worship moments do Sono Music clubu Brno. Vstup zdarma.

Číst dál

Studijní projekt pro mladé novináře se stáží v TV Noe

Křesťanská televize Noe společně s Vyšší odbornou školou publicistiky v Praze i letos pokračují ve studijním projektu pro mladé novináře a zájemce o práci v médiích.

Číst dál

Při útoku nedaleko Sydney bylo v kostele pobodáno několik lidí

V pondělí 15. dubna bylo pobodáno několik osob v kostele ležícím západně od australského města Sydney. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na místní policii. Ta uvedla, že útočníka zadržela. Motiv jeho činu zatím není jasný. V sobotu jiný muž v nákupním centru v Sydney zabil šest osob a 12 dalších zranil.

Číst dál

Světové dny mládeže proměňují životy mladých už 40 let

V neděli 14. dubna 2024 si Řím připomněl 40 let od prvních Světových dní mládeže v Římě. Při této příležitosti promluvil kardinál Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.

Číst dál

Týden modliteb za duchovní povolání 2024

Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční – neděli Dobrého pastýře. Letos probíhá od 15. do 21. dubna 2024. Impulsem k modlitbám je Ježíšova výzva: „Proste Pána žní, aby poslal dělníky na svou žeň“ a “Získávejte mi učedníky…“ Papež František ke Světovému dni modliteb za povolání vydává každý rok poselství.

Číst dál

FOTOGALERIE: Zvony míru a pokoje pro Evropu

V sobotu 13. dubna slavil rottenbursko-stuttgardský biskup Gerhard Schneider spolu s ostravsko-opavským biskupem Martinem Davidem pontifikální mši svatou u příležitosti navrácení původně zrekvírovaných zvonů z druhé světové války. Při slavení eucharistické slavnosti věřící vyprošovali mír a dar Pánova pokoje pro nás, naše země, Evropu a jiné oblasti světa.

Číst dál

Svatovojtěšská pouť královéhradecké diecéze na Libici

Svatovojtěšská pouť v Libici nad Cidlinou, rodišti svatých bratří Vojtěcha a Radima připadá letos na sobotu 27. dubna. Tradice svatovojtěšských poutí sahá do daleké minulosti. Jak už její název napovídá, je spojena s úctou k jednomu z českých patronů, druhému českému biskupovi sv. Vojtěchovi, pocházejícímu z rodu Slavníkovců.

Číst dál

Papež schválil nové dekrety Dikasteria pro blahořečení a svatořečení

Papež František v sobotu 13. dubna přijal kardinála Marcella Semerara, prefekta Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, a schválil dekrety, které vyzdvihují mimořádné svědectví víry čtyř osob.

Číst dál

Pět zvonů navrácených z Německa si převzaly české farnosti

Češi a Němci se v sobotu 13. dubna setkali v ostravské katedrále Božského Spasitele, aby se společně modlili za mír. Symbolem smíření je návrat pěti zvonů, které zrekvírovala nacistická válečná mašinérie. Projekt Zvony míru propojuje domovské farnosti zvonů s těmi německými, kde zvony po druhé světové válce sloužily. Víkendový česko-německý program zakončila návštěva Oldřišova, kde dostal slovo také očitý svědek snímání zvonů, o jehož vzpomínkách neměli někteří místní ani tušení.

Číst dál