farnost Nová Včelnice

Římskokatolická farnost
Nová Včelnice

Nanebevzetí Panny Marie

Farní kostel zasvěcen: Nanebevzetí Panny Marie

Další údaje: IČ: 60816309

Vikariát: Jindřichův Hradec   Okres: Jindřichův Hradec

Přifařené obce

Bednárec, Bednáreček, Brabec, Dívčí Kopy, Hadravova Rosička, Horní Skrýchov, Hostějeves, Jarošov nad Nežárkou, Kamenný Malíkov, Kruplov, Lovětín, Malá Rosička, Matějovec, Nekrasín, Rodvínov, Rosička, Včetínec, Žďár


Název obce německy: Neuötting
Název obce latinsky: Neo - Oettinga

Historický přehled

Dne 5. srpna 1661 o svátku Panny Marie Sněžné, zastihla majitelku panství Kamenice n. L. a Včelnice, hraběnku Hypolitu Paradies de la Saga, na projížďce průtrž mračen. Kousek od Kamenice n. L. u rybníka Kalich se najednou protrhla hráz a obrovské množství vody se valilo do okolí. Hraběnka tehdy v úzkosti slíbila, že pokud se zachrání, postaví na svém panství mariánskou kapli. Svému slibu dostála. Nejprve s vděčnosti putovala do proslulého poutního místa Altötting (vzdáleného přes 200 km) a děkovala Bohu za záchranu života. V letech 1662-65 nechala nedaleko dvorce Včelnice postavit kapli a darovala do ní kopii gotické sošky Madony Altöttigské. Soška je 75 cm vysoká polychromovaná dřevořezba z doby před 1662 a je poměrně věrnou kopií altöttinského originálu.

interier kostela
Včelnická kaple byla vysvěcena 31. července 1665 opatem Isidorem z Prahy a stává se poutním místem. Syn zbožné paní Bernard František de la Saga, pak poblíž svatyně nechal postavit 54 domků, jež levně prodal řemeslníkům a živnostníkům. Tím vznikla osada, které se říkalo Nový Etynk. Procesí se přicházela z Jindřichohradecka, Kamenicka, Počátecka i z moravské strany Českomoravské vrchoviny, např. od Popelína. Díky poutnímu ruchu Nový Etynk vzkvétal tak, že byl povýšen na městečko. To dokonce přijalo zobrazení Matky Boží Altöttingské do svého znaku. A za vlády císaře Josefa II roku 1786 tu vzniká farnost a kaple byla rozřířena na kostel s patrociniem Nanebevzetí Panny Marie.

Chrám v dnešní podobě je jednolodní budova s pětiboce uzavřeným presbitářem, na západní straně s hranolovitou věží v průčelí. V kryptě jsou pohřbeni zakladatelka kaple a její syn.

Na náměstí stojí barokní sloup s kamennou sochou Panny Marie Altöttingské z roku 1701.
(zdroj Poutní místa jižních Čech – Jiří Černý)


Informace o farnosti na biskupství České Budějovice.

Socha Panny Marie
znak obce